Dev banka altın tahminini açıkladı

Altın fiyatları son dönemde makro ekonomik göstergeler ışığında yükseliş potansiyeli konumda. Piyasalarda Fed’e dair beklentilerin artması, altın fiyatlarını tetikleyen unsurlar arasında bulunuyor.

Fed’e dair faiz indirim beklentilerinin artmasının ardından altının dinamiti olan dolar endeksinin değer kaybedebileceği beklentisi altına güvenli liman gömleğini bir kez daha giydirdi.

ABD’li banka JPMorgan, ons altın fiyatının 2.500 dolar olabileceğini öngördü.

JPMorgan’ın Küresel Emtia Araştırma Başkanı Natasha Kaneva, altının 2.195 dolar bandına ulaşması sonrasında “2.500 doların bir olasılık olduğuna inanıyoruz. Çünkü piyasa aşırı heyecanlanma eğiliminde” dedi.

Kaneva, bu fiyat hedefine ulaşmak amacıyla “Enflasyonda ve istihdam rakamlarında ılımlılığın devam ettiğine ve Fed’in gerçekten kesintiye yaptığına dair teyitlere ihtiyacımız var” dedi.

Fed’in para politikasında gevşemeye gitmesi ile brilikte altının cazibesinin artması bekleniyor. Küresel piyasalar, Fed’in haziran ayında ilk faiz indirimine gidebileceğini tahmin ediyor.

ALTIN GÜNE NASIL BAŞLADI?
Altın fiyatları, ABD üretici fiyatları verisi öncesi güne yatay seyirde başladı. Ons altın, yüzde 0,18 düşüşle 2.171 dolar seviyesine geriledi. Dün ABD tarafında açıklanan ÜFE verileri yükseliş gösterdi. ÜFE yıllık bazda yüzde 1,6 açıklanırken, aylık bazda yüzde 0,6 olarak açıklandı.

Gram altın fiyatları ise hem ons altın hem de Dolar/TL’deki gelişmelerden etkilendi. Gram altın, 2.241 TL civarında hareketlendi. Çeyrek altın, 3.732 TL’den el değiştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x