2002’den beri bir ilk: Örtülü dolar talimatı

Dolar kurunda yaşanacak ani artışların önüne geçebilmek amacıyla hayata geçirilen Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulaması, yaz aylarında tasfiye edilmeye başlanmış olsa da, aylarca yolunca giden tasfiye planı son haftalarda durma noktasına geldi.

KKM’den çıkışların bu hafta açıklanan BDDK raporuna göre haftalık yüzde 0.3 oranına kadar düşmesi, ekonomi yönetiminde büyük bir karamsarlığa neden olurken, bir yandan yeni kısıtlamalar ile KKM’den TL’ye geçişi teşvik adımlar atmaya hazırlanan TCMB, bir yandan da bankalar aracılığıyla kullanacağı teşviklerin yeni programını oluşturmaya başladı.

BANKALARA MEVDUAT FAİZİ TALİMATI İLETİLDİ

31 Mart seçimlerine gidilirken, ekonomide geçen yıl yaşananlara benzer şekilde bozulmalar gözlemleniyor. Darphanelerin altın üretiminde yetersiz kalması ve Türkiye’de fiziki dolar talebini karşılayabilecek bir arz bulunmaması, piyasa ve gerçek kur arasındaki makas farkını tüm zamanların en yüksek seviyesine çekti.

Öyle ki bankaların döviz alım-satım işlemleri ya da Kapalıçarşı piyasalarında dolar alım-satım makasları, 1 liranın üzerine çıkaracak Cumhuriyet tarihinin zirvesini görmüş oldu.

Bu durum karşısında harekete geçen TCMB, halihazırda 76 milyar dolara kadar gerileyen KKM’de düşüşleri sürdürebilmek ve seçim sonrası tasfiye sürecinin sekteye uğramamasını sağlamak adına bankalara sözlü talimatlar iletti.

FAİZLER NEDEN YÜZDE 56’YI GEÇTİ

Son PPK’da politika faizlerini yüzde 45’de sabit bırakmasına karşın, ocak ve şubat ayında açıklanan yüksek enflasyonlar nedeniyle TL mevduat faizlerinde değişikliğe gitmek zorunda kalan TCMB, bankalara yolladığı örtülü talimat ile TL mevduatlarını yukarı çekin mesajını verdi.

Bu durumun temelinde, KKM’de yaşanacak yeni tasfiyelerin önünü açmak ve Kur Korumalı Mevduat havuzundan çıkacak paranın döviz tevdiat hesaplarına gidişini engelleyerek ,TL mevduat olarak stoklanmasını sağlamak yatıyor.

DOLAR 15 GÜN SONRA BU RAKAMA YÜKSELECEK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ay periyodik olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin Mart ayı raporunu bugün paylaştı. Paylaşılan raporda, ekonomi piyasalarında söz sahibi 70 katılımcının yanıtlarına yer verilirken, 31 Mart itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuru da ortaya çıkmış oldu.

Ekonomi piyasalarında söz sahibi 70 katılımcıya yöneltilen “Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir? (TL)” sorusuna verilen yanıtlar ile, 31 Mart’ta beklenen dolar/TL paritesi 32,6317 oldu.

Ayrıca katılımcılar, 31 Aralık 2024 tarihinde görülmesi beklenen dolar kuru için 40,5344 TL seviyesini işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x